PSAClub Romania: Chip Tuning - bune si rele - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

Sectiune tehnica comuna marcilor Peugeot & Citroen.
Daca aveti nevoie de documentatie cautati in sectiunea Tutoriale; daca nu gasiti ce cautati folositi topicul special creat in acesta sectiune pentru cereri.
Rugam cititi regulile pentru postare in aceasta sectiune.
  • 7 Pages +
  • « First
  • 5
  • 6
  • 7
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Chip Tuning - bune si rele Modificarea sw-ul din ECU

Poll: Va doriti un autoturism cu chip tunning ? (38 member(s) have cast votes)

Va doriti un autoturism cu chip tunning ?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#97 User is offline   hondaru 

• Pasionat
  • Pip
  • Group: Activi
  • Honda
  • Civic Type R
  • Citroen C1 benzinar
  • VW Lupo benzinar

Posted 05 May 2012 - 01:22 AM

Salutare tuturor!

Am vazut ca multi din cei care vor modificarea puterii motorului isi pun problema cum va fi afectata viata acestuia si a sistemului de transmisie.
Am sa incerc sa raspund prin prisma proiectarii. Puterea motorului este data de cantitatea de amestec carburant introdusa in cilindru pe ciclu. Prin resoftare se mareste debitul injectoarelor si astfel se obtine un amestec imbogatit care mareste puterea. Puterea inseamna de fapt presiune de gaze arse in cilindru. Aceasta presiune actioneaza asupra ansamblului piston, segmenti, cilindru, bolt, biela, arbore cotit si lagarele aferente. Presiuni mai mari (putere marita) inseamna forte marite deci momente mai mari dar si frecari mai mari. Aceste frecari sunt luate in calcul la proiectare, prin prisma uzurii si a ungerii. La o presiune marita filmul de ulei dintre segment si cilindru (si nu numai acolo) se rupe si apare frecare uscata = uzura galopanta. Prin calculul uzurilor se evalueaza viata motorului (de functionare normala). Tot in urma acestui calcul se determina si tratamentele de durizare si materialele ptr tot ansamblul.
Ca sa scurtez, fiecare constructor proiecteaza un motor cu niste parametrii care sa ofere un optim in exploatare si productie. Bineinteles ca exista limite in proiectare dar este bine sa nu fie depasite prin experiente. Deci orice motor poate fi tunat, cu scurtarea inevitabila a vietii indiferent de stilul de conducere! Bineinteles un stil agresiv accelereaza uzura.
Ambreiajul va fi supus unor momente mai mari, socuri mai mari, planetarele la fel, franele la fel vor fi nevoite sa opreasca o masina cu viteza mai mare si implicit o inertie mai mare! Per global uzura creste prin modificarea tuturor parametrilor d e exploatare!
Cei cu motoare reparate trebuie sa se astepte la scurtarea accelerata a vietii motorului pentru ca oricum piesele de schimb vandute chiar de reprezentanta nu sunt cu aceeasi calitate ca cele de prim montaj! Sunt mai slabe calitativ!
Rezultatul tuningului difera de la masina la masina functie de starea de uzura. De aici si chinul oricarui guru de a stabili cat mai exact raportul aer/carburant. In aceasta lumina profesionistii folosesc analizoare de gaze dedicate nu datele calculatorului masinii. Uzura in motor inseamna pierderea etanseitatii si deci a raportului ce compresie deci implicit a puterii. Tot aceeasi uzura inseamna mai multe gaze scapate in carter cu pericol de explozie (cazuri rare, la uzuri excesive) dar cel mai des la pierderea de ulei pe la neetanseitati.
E bine, e rau, decide fiecare functie de cat de indelungat doreste sa foloseasca masina si mai ales cum o va folosi (felul aceleratiilor si regimurile de mers stabilizat).

P.S. Nu am atins subiectul cu uzura turbinei care este alta problema. Mai multe gaze inseamna turatie mai mare, temperaturi marite, lagare solicitate atat axial cat si radial de presiuni de gaze/aer mai mari.

:D

This post has been edited by hondaru: 05 May 2012 - 01:31 AM

0

#98 User is offline   SWTm 

• Raul
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 05 May 2012 - 05:44 AM

Toate bune si frumoase pentru o teorie.
In realitate in proiectarea oricarui produs (de orice fel) pentru folosinta uzuala nu se calculeaza "la limita" ci in acoperirea unui coeficient de siguranta. Altfel unele produse ar "tine", altele nu. Sunt rareori cazurile cand un produs e perfect identic cu celalalt. Atata vreme cat nu fortezi motorul prea mult e perfect posibil sa nu ai absolut nici o problema din cauza remaparii, asa cum e posibil sa ai diverse defecte si daca nu faci nimic la motor... :D
0

#99 User is offline   DTTR 

• PUG driver
  • PipPipPipPip
  • Interests:i have no interests! i'm a boring person. i like scuba-diving, rafting, driving and karting.
  • PEUGEOT
  • 307SW 1.6 HDI

Posted 05 May 2012 - 09:26 AM

vin si io de aici din bihor...
frane care opresc o masina la viteza mai mare.... sa vedem: eu am 9809 km cu 5.4l/100 cu 41km/h.
hmmmmmm.... yeah right! mare viteza am avut!

restul, legat de ce e in motor, nu cunosc. eu stiu ca am deja al 3-lea an (acum in mai) de chiptuning, masina se comporta exemplar, consumul a scazut, viteza a ramas aceeasi.

asadar eu sunt PRO. sunt 100% convins ca nu am economisit prin carburant cat am platit contravaloare chip tuning. dar asta nu conteaza.
0

#100 User is offline   hondaru 

• Pasionat
  • Pip
  • Honda
  • Civic Type R
  • Citroen C1 benzinar
  • VW Lupo benzinar

Posted 05 May 2012 - 11:24 AM

Da, franele sunt mai solicitate pentru ca regimul dinamic al masinii se schimba. Bineinteles ca toate sistemele de franare sunt supradimensionate dar asa cum e bine stiut limitele este bine sa nu fie atinse (pe pielea ta).

307 in special are o problema cu franele fata care la folosire intensa tind spre o temperatura periculoasa. Intr-un test efectuat de Quattroruotte pe citeva masini din aceeasi clasa 307 a avut franele cele mai calde dupa aceelas parcurs. Am sa caut revista si voi scana pagina cu testul si o voi posta aici. Acest test m-a determinat ca la schimbarea discurilor fata sa optez pentru unele perforate si axial pentru o racire mai buna (Zimmermann).

Remaparea inseamna de fapt modificarea cantitatii si a timpilor de injectie dupa o curba mai abrupta deci puterea se dezvolta mai rapid.

:D
0

#101 User is offline   ariciul 

• Documentat
  • PipPipPipPipPipPip
  • 307 SW
  • 2.0HDI 16v 136cp/320nm

Posted 05 May 2012 - 11:54 AM

O teorie foarte frumoasa dar ramane o teorie, cel putin la ce sosele avem noi. Faptul ca beneficiezi de un plus de cai putere nu inseamna ca te si folosesti de ei intotdeauna. Daca ajung mai repede la o anumita viteza nu inseamna ca va trebui sa franez ca la Formula 1. De altfel eu nici nu franez tare decat in situatiile care impun.

Nu stiu cum sunt franele pe celelalte 307. Eu am discuri mai mari, ventilate, stock, franeaza foarte bine si niciodata nu mi-au mirosit a incins.

Si chiar daca scurtam viata motorului cu cat o scurtam? O masina dupa 10-12 ani devine uzata moral, iar multi probabil nu au 200 000km in Romania, cu motoare care tin fara interventii majore poate de 2 ori mai mult. Eu am 110 000 in 7 ani. Deocamdata ezit sa fac o remapare din cauza FAP-ului, dar nu am renuntat la idee.
0

#102 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 05 May 2012 - 12:12 PM

Pana ajungi sa "mananci" motoru' la un fumegator schimbi 2 - 3 masini de piese. Eu unul mi-am remapat motorul pentru cresterea de cuplu si nu pentru putere. Cei 90 de caluti stoc erau arhisuficienti pentru minunatele noastre drumuri. Acesti caluti mi-au tras masina cu 180 de km/h prin Germania. Nici dupa remapare nu am mai mers la acel nivel pentru ca e putintel cam prea riscant...
0

#103 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 04 February 2013 - 12:39 PM

Zilele trecute am vazut primul motor e 1.4hdi cu ... pistonul aferent cilindrului 3 vraiste. Vraiste in sensul in care pistonul in cauza este pur si simplu topit.
Nu am putut sa-mi dau seama daca aceasta s-a intamplat datorita unei resoftari sau din alte cauze printre care includ si injectorul defect - in sensul in care acesta baga mai multa motorina in capul respectivului piston.

Dat fiind insa faptul ca celelalte pistoane/cilindrii nu au nimic, presupun ca injectorul pistonului 3 a avut draci pe el si a injectat vreme indelungata (mai bine de 20.000km) mai multa motorina, facand astfel ca temperatura pe cilindru sa fie in mod constant considerabil mai mare decat la celelalte.
0

#104 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 04 February 2013 - 03:41 PM

Mai curand o racire defectuasa poate fi o cauza plauzibila.
0

#105 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 04 February 2013 - 03:45 PM

Eu nu cred ca un amestec mai bogat de motorina produce neaparat o temperatura de ardere mai mare. Oricum cantitatea de oxigen dicteaza cata motorina din cantitatea totala injectata se aprinde.
0

Share this topic:

• 7 Pages +
  • « First
  • 5
  • 6
  • 7
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic