PSAClub Romania: Stiri Auto - PSAClub Romania

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Stiri Auto cu ce se mai lauda producatorii auto

#17 User is offline   g33k 

• Utility
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club PSA
  • Interests:Mazda AWD, 3.0L DOHC SMPI 24-valve V6, 2006,
    Mitsubishi Galant, 2.4L,L4 SOHC, 160cp, 2006,
    Mitsubishi Outlander AWD, V6 3.0L, 2008
  • Peugeot
  • 307, 1.6 HDI 110 CP
  • Mitsubishi Outlander

Posted 21 May 2011 - 11:48 AM

Noul Hyundai i40 Sedan
Modelul a debutat la Salonul Auto de la Barcelona şi are un aspect îndrăzneţ şi modern, şi este noul challenger în segmentul D.

Hyundai a prezentat noul i40 în versiune sedan la Salonul Auto de la Barcelona. Hyundai i40 Sedan va fi pus la vânzare în cel de-al patrulea sfert al lui 2011 şi este deja inclus în programul Five Year Triple Care al celor de la Hyundai. Coreenii vor să vândă 60.000 de unităţi pe an alce acestui model, iar noua lor berlină de segment D are scopul de a le aduce o cotă de piaţă de 3% până la finele anului (n.r. actuala cotă de piaţă a Hyundai este de 2.8%). Hyundai i40 Sedan este desenat şi conceput la centrul Hyundai pentru Cercetare şi Dezvoltare din Ruesselsheim. Versiunea wagon a acestui model a debutat la Salonul Auto de la Geneva din martie 2011.

"Am folosit linii foarte puternice, fluide, din faţă până în spate, pentru a oferi modelului i40 un exterior distins. Am vrut să ne îndepărtăm de designul tipic al sedanului şi să creăm o maşină mai apropiată de natura sportivă a lui i40 Wagon. Desenand o linie joasă, prelungită, a plafonului, am oferit modelului i40 sedan o siluetă remarcabilă, asemănătoare cu cea a unui coupe." a spus Thomas Bürkle, seful de design al Centrului Tehnic Hyundai Europa.
Versiunea berlină a lui Hyundai i40 este capabilă să accelereze de la 0 la 100 km/h în doar 9.7 secunde în compania motorului 2.0 GDI de 175 CP şi 213 Nm. Propulsorul respectiv este o unitate pe benzină cu injecţie directă, care emite doar 159 de grame de CO2 per kilometru şi are un consum mediu de 4.7 litri la sută.Există şi o versiune ecologică a lui Hyundai i40 Sedan, echipată cu un motor turbodiesel de 1.7 litri, care dezvoltă 115 CP, emite 113 grame de CO2 pe kilometru şi are un consum mediu anunţat la 4.3 litri la sută. Versiunea ecologică a lui Hyundai i40 va purta denumirea BlueDrive şi va avea sistemul Intelligent Stop&Go, alături de anvelope cu rezistenţă scăzută la rulare şi un sistem de management al alternatorului care reduce frecările. Mai există încă două motorizări în ofertă, un diesel şi un otto, acestea oferind 135, respectiv 140 CP şi având o cilindree de 1.7, respectiv 1.6 litri.
Hyundai a echipat noul i40 sedan cu ESP, ABS, asistenţă la urcarea dealurilor(menţine frâna apăsată pentru a ajuta demarajul şi împiedică alunecarea în gol), sistem de management al stabilităţii, Brake Assist şi semnalizare la oprirea de urgenţă. În materie de siguranţă pasivă, toate versiunile lui Hyundai i40 vor avea airbag-uri frontale, laterale şi cortină, alături de airbag pentru genunchii şoferului, dotările de mai sus fiind oferite în standard. Cei de la Hyundai se aşteaptă ca modelul să obţină cinci stele EuroNCAP alături de un punctaj foarte bun la aceste teste.

Noul i40 Sedan are un ampatament de 2.77 metri şi promite cele mai mari spaţii pentru cap, umeri şi picioare din segment. Spaţiul pentru cap este de 1.025 milimetri, cel pentru umeri este măsurat la 1.455 milimetri, în timp ce spaţiul pentru picioare este măsurat la 1.170 milimetri. Lansarea a fost programată pentru Salonul de la Barcelona deoarece piaţa sedan reprezintă 40% din segmentul D din ţara respectivă, iar oraşul respectiv este caracterizat de cultură şi creativitate, elemente importante în concepţia lui Hyundai i40.

Mie grila imi aminteste oarecum de DS9, alura de Insignia, si spatele de Fluence, iar stopurile ceva intre Ford si Avensis
0

#18 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Group: Club
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 05 June 2011 - 02:18 PM

g33k, on Sep 3 2010, 10:54 PM, said:

Ca o parere personala - nu mi se pare ca designul spatelui se potriveste foarte bine cu cel frontal care este mai "patratos" si agresiv. Cred ca linia patratoasa trebuia pastrata si in spate.
View Post

Mie Ómi place la nebunie.
0

#19 User is offline   g33k 

• Utility
  • Group: Club PSA
  • Interests:Mazda AWD, 3.0L DOHC SMPI 24-valve V6, 2006,
    Mitsubishi Galant, 2.4L,L4 SOHC, 160cp, 2006,
    Mitsubishi Outlander AWD, V6 3.0L, 2008
  • Peugeot
  • 307, 1.6 HDI 110 CP
  • Mitsubishi Outlander

Posted 06 August 2011 - 11:08 PM

Rusii de la Armor Tech au blindat si modificat un Audi A8, adaugand 40 cm in lungime(15 cm pt partea din fata si 25 cm pt partea din spate). Nu s-au atins si de motorul de 6300 cmc/500 CP.

Cred ca ar fi aratat mai bine neagra.
0

#20 User is offline   Vasea 

• Pasionat
  • Group: Club
  • Dacia
  • SuperNova 1.4 b

Posted 09 March 2015 - 11:40 AM

Dupa ~ 3 ani, dnul Heimann se intoarce la TV!

Auto si turism TV, sambata pe B1 TV de la ora 11.30 :

https://www.facebook...880082108680579

Distribuţia
Codrut Gadinceanu,
Mihai Heimann

Prima editie, scurta, o gasiti pe pagina fb. Va multumim !
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic