PSAClub Romania: Citroen C4 meschin rau la spatiul pentru sofer - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

ATENTIE ! Aceasta sectiune NU este pentru probleme tehnice ci pentru prezentare si discutii despre marca Citroen.
  • 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Citroen C4 meschin rau la spatiul pentru sofer

#1 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Group: Activi
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 19 January 2012 - 07:39 PM

Am fost azi la showroom si m-am speriat.

M-am urcat in noul citroen C4 si pur si simplu stau chircit la volan. Am crezut ca mi se pare.

Insa in aceeasi cladire e si showroomul Opel ca sunt detinute de aceeasi companie. Si m-am urcat la misto intr-un Opel Astra modelul nou, si stupoare, am loc MULT MAI MULT.

Ca sa inteleaga toata lumea, am 191cm, cam 100 de kg si credeam ca sunt obisnuit cu C5-ul, dar nevastamea are un Fiat Grande Punto pe care tot eu l-am ales si stau in masina aia super confortabil, cu scaunul dat in spate maxim nu mai pot sa apas ambreiajul la fund.

Ei bine, C4 modelul nou este o dezamagire. Este o masina de pitici. Nu pot sa dau scaunul suficient de in spate cat sa ma simt confortabil. Dealerul a balmajit ceva de mutat sinele mai in spate, nu i-am acordat atentie caci mi se pare o tampenie.

Asadar 99% urmatoarea mea masina o sa fie un Opel Astra modelul nou, pentru ca Citroen face masini pentru pitici.

This post has been edited by spf: 19 January 2012 - 07:40 PM

0

#2 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club
  • Interests:electronica
  • Citroen
  • 2xC5 2.0 hdi, 2xpug 308 1.6 i
  • opel astra, fiat ducato, opel combo
  • hunday h1 bus

Posted 19 January 2012 - 08:34 PM

Da, am fost si eu la Ramnicul Valcea in trecere si am oprit la Mugurel Parscoveanu si m-a invitat sa vad noul C4, care doar aparuse.
Nu m-am urcat in el pt ca nu ma intereseaza masinile mici, indiferent de marca lor.
Dar am fost neplacut impresionat comparandu-i forma exterioara cu a vechiului C4 in doua usi.
M-am uitat putin din usa la consola centrala, la plasticuri, dar pt ca nu m-a atras nimic, nu am continuat.
Acum, daca un om de 1.9m nu incape in masina aia, deja e grav.
0

#3 User is offline   Thor 

• Leu
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 607 2.2 HDi FAP off
  • Peugeot 208 1.2 Puretech

Posted 19 January 2012 - 09:40 PM

@Spf iti recomand sa te gandesti de mai multe ori inainte sa-ti iei Astra. Personal o consider un mare teapa din toate punctele de vedere. Intotdeauna am apreciat la Peugeot inainte de toate pozitia la volan, vizibilitatea excelenta. Nu am condus foarte multe modele Peugeot dar la 307 eram pur si simplu innebunit de toate cele spuse mai sus, cu acea deschidere a parbrizului care iti permitea sa vezi tot. 607-le este un pic diferit, dar am si o alta pozitie la volan pt ca-n sfarsit am o masina in care sa-mi tin si eu scaunul asa cum vreau eu, implicit picioarele mele sunt relaxate. Banuiesc ca si la Citroen e la fel ca la Peugeot dar nah nu stiu cum e la noul C4, poate a fost o prima impresie negativa, eu zic sa-l iei la un test drive si apoi sa vezi cum te simti. Opelul se stie ca-n general a suferit la capitolul scaune, toata lumea recunoaste ca nu-s tocmai confortabile. Am batut aproape un an de zile in lung si-n lat cu Astra J( adica modelul nou) Austria, si nu m-a incantat confortul oferit, chit ca era modelul basic, dar am mers si cu o echipare superioara si nici aici nu m-am simtit prea bine. Nu mai zic ca la 1.92 Astra J este un chin, vizibilitate redusa datorita stalpilor frontali cat si a celor laterali, motor varza, 1.7 Cdti nu mi-a placut deloc, 307-le modificat la aproape 110 cp era mult mai sprinten si mult mai economic decat Astra.

This post has been edited by Thor: 19 January 2012 - 09:50 PM

0

#4 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 20 January 2012 - 02:27 AM

Am sa fac test drive sambata cu Astra J - Cosmo - 1,4T - 140 de cai, cutie automata 6 trepte.

In acelasi timp o sa fac test drive si cu Citroen C5 - 1,6 thp - 155 de cai, cutie automata.

Totusi e posibil sa aleg astra pentru ca e cam cu 5000 mai ieftina si nu am copii ca sa imi trebuiasca atata apatiu cat ofera C5. Am C5-ul actual de 2 ani si 90% din timp merg singur in masina. Nici macar rack-ul de biciclete nu pot sa il pun pe hayon ca mi-e frica sa nu-i sparg geamul.
Deci pentru mine C5 nu este parctic in momentul asta.

C4 este mica, iar alte firme cam ies din calcul caci Dealerul Citroen-Opel imi ofera un buy-back avantajos pentru masina mea.
0

#5 User is offline   Thor 

• Leu
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 607 2.2 HDi FAP off

Posted 20 January 2012 - 06:41 AM

Fa test si ai sa vezi ce si cum. Apropo de suport de bicle,vezi ca Astra ofera acest suport in functie de echipare si se gaseste incorporat undeva in spatele masinii incastrat cumva in bara spate. Un lucru fain la Astra e puntea spate, e fenomenala, ai o stabilitate extraordinare, o simti ca se aseaza pe drum.Am mers cu 1.4T 120 CP cei drept si nu m-a impresionat faptul ca e turbo, bagam piciorul adanc in ea ca sa scot cat de cat ceva, chiar vorbeam cu colegii mei ca nu renuntam la 1.7 Cdti 110 CP in favoarea 1.4 T 120 CP.
0

#6 User is offline   DTTR 

• PUG driver
  • PipPipPipPip
  • Interests:i have no interests! i'm a boring person. i like scuba-diving, rafting, driving and karting.
  • PEUGEOT
  • 307SW 1.6 HDI

Posted 20 January 2012 - 11:03 AM

Thor, on Jan 19 2012, 11:40 PM, said:

... Peugeot inainte de toate pozitia la volan, vizibilitatea excelenta.
... Nu mai zic ca la 1.92...View Post

well... aceeasi viziune o am si eu de la cei 195cm ai mei si 135kg.
singura masina in care am vazut la modul propriu a fost si INCA este 307 (eu am SW).
chiar le-am demonstrat colegilor de forum la o intalnire ca din 407 SW nu vad nici 50% din cat vad din 307.

legat de restul aspectelor de mai sus nu ma pronunt. nu sunt in tema.

This post has been edited by doDdo: 20 January 2012 - 11:05 AM

0

#7 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 20 January 2012 - 11:50 AM

In firma avem un astra H break si pozitia la volan este execrabila, scaunele sunt ca de tractor, vizibilitatea e varza.
Nu stiu cum sunt modelele mai noi de astra.
Am facut drive test cu Insignia si am fost placut impresionat.
0

#8 User is offline   Thor 

• Leu
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 607 2.2 HDi FAP off

Posted 20 January 2012 - 11:55 AM

Daca ar fi sa schimb masina as alege una dintre urmatoarele 4 masini : Peugeot 508, Peugeot 308 GTI 1.6 THP 200 CP, Citroen C5 si Insignia sau ca sa visez frumos in timp ce-mi se schimba acum bujiile la masina Insignia OPC 2.8L 32o CP :)
0

#9 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 21 January 2012 - 02:17 PM

Facut test azi cu Opel Astra 1.4 T - 140 de cai.

Nu m-a impresionat absolut deloc. Acceleratia e varza pentru 140 de cai. Am avut senzatia de masina mica. Nu mi-a placut in mode deosebit. Adica nici nu mi-a displacut la momentul ala, mi-a displacut mai tarziu cu o ora, cand...

Am facut test drive cu VW Passat 1.4 T de 120 de cai.

Ei, aici s-a schimbat smecheria. Masina aia accelereaza mai bine decat astra de 140 de cai. Ciudata matematica asta, nu-mi explic cum, dar asa e.

Si Passatul a fost incarcat si cu 4 persoane (in loc de 3 Astra) si tot fugea mai tare. Materiale de calitate si feeling mai misto la schimbat vitezele (DSG 7).

Pret Astra: 19.500 fara discount
Pret Passat 24.000 cu discount.

Sincer, merita efortul pana la Passat.

In final insa cred ca nu am sa aleg niciuna dintre ele. Am sa merg pe noul C5 Diesel 1.6 HDI, cutie semi-automata pentru ca este macar vreo 2 clase peste Astra, e plin de totari la 23.800 (Pasatul cred ca s-ar duce in 30.000 de euro daca ar avea toate dotarile citroenului).

Cu C5 nu am mai facut test drive pentru ca nu aveau decat benzina 1,6 THP. Dar am condus un C5 cam 1000 de km in germania cat sa imi fac o parere despre manevrabilitate si suspensie si mi-a placut foarte tare.

As fi ales Passatul daca imi luau masina in acelasi conditii, insa nici nu vor sa auda de citroenul meu. Asa ca 90% urmatoarea mea masina o sa fie C5 III.

This post has been edited by spf: 21 January 2012 - 02:19 PM

0

#10 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 21 January 2012 - 02:31 PM

F bine.
Citroen sa fie ca e fain in draci.
Eu am mers cu un Peugeot 508 cu un motor de 1.6 parca, THP, care m-a dat pe spate.
Am citit mai apoi ca acest motor se remarca prin cupluri f mari la turatii f mici pt benzinare si, in drive test, chiar aveam senzatia ca e diesel, pt ca aveam 1500 de ture si zvacnea ciudat puternic in trepte f mari pt turatia asta.
Chiar m-a impresionat, eu am 2 motorinare c5 i doua benzinare Peugeot 308 si stiu ca motorul 1,6 de pe 308 nici vorba sa se apropie de cel de pe c5, insa THP de pe 508, e chiar alta treaba, cu mult peste cel de 308, care are 120cp.
Te sfatuiesc sa faci un drive test cu THP-ul, pt ca si masina e mai ieftina si motorina s-a scumpit f tare si o s-o mai faca in raport cu benzina.
Deja, la anumite sortimente, motorina a sarit peste pretul benzinei.

This post has been edited by mesersmith: 21 January 2012 - 02:32 PM

0

#11 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 21 January 2012 - 02:45 PM

Oricum, bottom line: 110 cai diesel mananca cu mustar la micul dejun 140 de cai benzina.

Sa nu va lasati pacaliti de marketing ieftin de genul 140 de cai la 4900 de rotatii. Nu seamana cu 110 cai la 2-3000 de ture.
0

#12 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 21 January 2012 - 03:52 PM

Acceleratiile fulminante sunt date de un cuplu bun si mai putin de o putere superioara.
Posibil ca la Passat sa ai o curba de cuplu mult mai aplatizata si sa atingi cuplul maxim la o turatie mai mica decat Astra si de aici "raspunsul" mai bun.
Chiar daca motorina e la acelasi pret cu benzina, un dieselar va consuma cu cel putin 20% mai putin decat un benzinar. In cazul unui regim urban sau "sportiv" consumul va fi semnificativ mai mare la benzinar...

This post has been edited by SWTm: 21 January 2012 - 03:53 PM

0

#13 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 21 January 2012 - 07:44 PM

Din pacate, motorul de 1.6 thp are ... oarece bube si nu pare ca e chiar copt. Eu personal, desi in prima faza m-a entuziasmat aproape la fel de mult ca motorul de 1.6 de pe Couper S, numarul mare de ... retururi si probleme la garantie m-a facut sa ... imi pierd entuziastmul.

El asa, ca motor, rupe pana in primii 30.000km, dupa care incepe viata in service ... si asta cam indiferent de regimul de condus.
0

#14 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 21 January 2012 - 08:29 PM

30.000????????
Pai inseamna ca e chiar toroapa daca dupa km astia se intoarce in service-uri.
Eu nu am auzit de astfel de probleme,dar daca e asa, e jale mare, pt ca nu stiu de alte motoare sa se intoarca cu probleme serioase in service.
Florine, ce probleme apar la motoarele astea? Ca am primit o oferta bunicica la un 508 si ma batea un gand la THP-ul asta.
Deci, ce anume stii si de unde stii lucrurile astea?
0

#15 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 24 January 2012 - 08:13 AM

Retrag ce am zis. In showroom mi se parea mica masina. Cand am condus-o mi s-a parut mare, pozitia la volan confortabila. Scaunul era dat la maxim dar stateam confortabil, relaxat, ca si in C5.

Deci pana nu conduci o masina e gresit sa iti formezi o parere stand pe loc.
0

#16 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 24 January 2012 - 10:17 AM

Ceva nu-i in regula aici...
In showroom abia incapeai in ea, iar afara ti s-a parut mare?!
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic