PSAClub Romania: Citroen Snow Motion - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

ATENTIE ! Aceasta sectiune NU este pentru probleme tehnice ci pentru prezentare si discutii despre marca Citroen.
  • 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Citroen Snow Motion

#49 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 29 June 2011 - 08:22 PM

La 206 am chiar ceva mai multi cai ca al tau si ceva Nm peste, asa ca, ai dreptate, intr-adevar imi este mult mai usor.
La sifonier insa ... a fost vai si amar de c*** meu pana m-am obisnuit.

Totusi, ca sa fiu foarte sincer, am si eu un loc unde gresesc enorm fata de cutia de viteze si ambreiaj, la ambele masini: aproape niciodata nu calc ambreiajul pana la fund, cand bag in marsarier si de foarte multe ori, nu astept pana se opreste masina, pentru a baga in marsarier si aproape intotdeauna, cutia caraie!
Culmea este ca asa fac ... de cand ma stiu, adica de 19 ani (de cand conduc legal) si stateam acum si ma gandeam si cred ca de lene.

This post has been edited by PaunFD: 29 June 2011 - 08:26 PM

0

#50 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 29 June 2011 - 08:42 PM

Mai ușor să pleci cu a 2-a, voiam să zic. :lol:

Nu știu dacă îți cârâie de la necălcat ambreiajul cât de la faptul că mașina nu e complet oprită.

Dacă se mișcă, fie și foarte încet, antrenează arborele de ieșire din cutie spre diferențial și roți.

Nu aș putea să îți spun de ce nu cârâie și când mașina e oprită complet și apeși ambreiajul să cuplezi R pentru că arborele de intrare în cutie nu se oprește complet imediat ce este decuplat de la motor, are și el propria lui inerție.

Poate în momentul când împingi schimbătorul acționezi totuși și o frână ce încetinește arborele de la ambreiaj.
0

#51 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Interests:electronica
  • Citroen
  • 2xC5 2.0 hdi, 2xpug 308 1.6 i
  • opel astra, fiat ducato, opel combo
  • hunday h1 bus

Posted 29 June 2011 - 08:47 PM

SonyAD, on Jun 29 2011, 10:42 PM, said:

Nu aș putea să îți spun de ce nu cârâie și când mașina e oprită complet și apeși ambreiajul să cuplezi R pentru că arborele de ieșire din cutie nu se oprește complet imediat ce este decuplat de la motor, are și el propria lui inerție.

View Post

ori nu mai stiu eu sa citesc, ori ai gresit tu un pic.

prin arbore de iesire din cutie intelegi cumva iesirile spre planetare?
sau spre motor?
pt ca in cutie nimic nu este inertial, si ma refer aici la toate componentele, de la arborele dinspre motor, pana la iesirile planetare.
0

#52 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 29 June 2011 - 08:50 PM

Am corectat, am zis arbore de ieșire în loc de intrare deși mă gândeam la ce trebuie.

În momentul când apeși ambreiajul arborele de intrare (cel care are ambreiajul la capătul său) încă se mai învârte destul de repede.

De aia sincronizatorul treptei întâi opune mai multă rezistență dacă turezi motorul la 3000 de ture, apeși ambreiajul și încerci imediat să cuplezi treapta 1 decât dacă ai fi apăsat ambreiajul când motorul era la relanti.
0

#53 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 30 June 2011 - 03:05 PM

Cum merg mai mult cu fata si considerabil mai putin cu spatele, chiar nu-mi fac griji. :baaasmiley: :) :P
0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic