PSAClub Romania: BVM6 - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

ATENTIE ! Aceasta sectiune NU este pentru probleme tehnice ci pentru prezentare si discutii despre marca Citroen.
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BVM6 Cutie Automata Dublu Ambreiaj

#1 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Group: Activi
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 22 January 2012 - 08:38 AM

Ce stiti despre cutia asta care este montata pe masinile citroen C5?

Ma pregatesc sa achizitionez un C5 III - 1,6 HDI cu cutia BVP6 Automata si nu am cum sa fac test drive. Masina este in stoc dar nu este disponibila pentru test drive. Asadar pana nu pun banul pe masa nu pot sa o conduc.

Am condus in schimb VW Passat cu cutia DSG7 care are aceeasi tehnologie: dublu ambreiaj uscat.

Deci DSG7 m-a impresionat prin modul in care schimba. Pur si simplu nu simti nicio intrerupere. Accelereaza de la 0 la 120 (mai mult nu a fost loc) perfect liniar. Nicio intrerupere. Vedeam doar pe display cum se schimba numarul treptei.

Dealerul mai are un C5 1,6 THP cu cutie automata cu convertor de cuplu pentru test drive. Dar este irelevant daca fac testul cu asa ceva.

A condus cineva un Citroen cu BVP6 ca sa imi spuna si mie cum schimba?

This post has been edited by spf: 22 January 2012 - 08:50 AM

0

#2 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club
  • Interests:electronica
  • Citroen
  • 2xC5 2.0 hdi, 2xpug 308 1.6 i
  • opel astra, fiat ducato, opel combo
  • hunday h1 bus

Posted 22 January 2012 - 10:22 AM

Din cate stiu eu, cutia asta este o cutie automata clasica, echipata cu padele la unele modele.
Nu este cu dublu ambreiaj, asa ca vei avea parte de miscari ale corpului in fata si in spate, mai ales daca pleci de pe loc mai sportiv.
0

#3 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 22 January 2012 - 12:48 PM

Dacă e BVP cred că e manuală robotizată.

Dacă e BVA trebuie că e din aceea cu convertor de cuplu, angrenaj planetar, pachete de ambreiere, benzin de īnfrānare, etc. Hidramată, adică.
0

#4 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 22 January 2012 - 12:54 PM

Ok, manuala robotizata exista si alte tipuri decat cu dublu ambreiaj? Stie cineva vreun link de informare? Am intors internetul pe dos si nu am aflat nimic. E un secret bine pazit cutia automata BVP6.
0

#5 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 22 January 2012 - 01:14 PM

Da, există. Nu știu de care sunt cutiile PSA. O să mă uit mai īncolo pe servicebox să văd.
0

#6 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 22 January 2012 - 01:34 PM

Daca ai timp uite-te si dupa BMP6.

Nu sunt sigur care dintre ele este. Maine ma duc gramada peste dealer si vin cu VIN in dinti.
0

#7 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 22 January 2012 - 02:08 PM

Nu, sunt chiar cutii manuale doar că ambreiajul și furcile sunt controlate automat.

Posted Imagescreen.width*0.5) {this.resized=true; this.width=screen.width*0.5; this.alt='Click here to open new window';}" onmouseover="if(this.resized) this.style.cursor='hand';" onclick="if(this.resized) {window.open('http://s6.postimage.org/4a596ngdp/pilot.jpg');}" />Posted Imagescreen.width*0.5) {this.resized=true; this.width=screen.width*0.5; this.alt='Click here to open new window';}" onmouseover="if(this.resized) this.style.cursor='hand';" onclick="if(this.resized) {window.open('http://s6.postimage.org/s2eki6iel/pilot2.jpg');}" />

Vezi rulmentul de presiune din prima poză.
0

#8 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 22 January 2012 - 02:10 PM

Din ce se vede, e o cutie manuala, controlata automat.
Adica robotizata.
0

#9 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 22 January 2012 - 02:14 PM

Deci se pastreaza consumul de combustibil si se va simti la schimbarea vitezelor. Am citi pe undeva ca dureaza cam 0,4-0,5 secunde schimbarea vitezei. Adica probabil se va simti ca si la schimbarea manuala, doar ca nu mai misti de schimbator si nu mai ai pedala de abreiaj.

O singura intrebare mai am: cand esti oprit la stop in D e ca si cum ai sta cu piciorul pe abreiaj? Pe mine ma dispera chestia asta, uzeaza rulmentul si placa de presiune.

Eu nu stau niciodata cu piciorul pe ambreiaj la stop si ii urasc pe cei care fac asta.

P.S. De ce nu vad in niciuna din poze codul cutiei de viteze? (BVP, BMP)

This post has been edited by spf: 22 January 2012 - 02:18 PM

0

#10 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 22 January 2012 - 02:18 PM

Nu am vazut niciun desen al cutiei asteia desfacute, dar asa cred ca e, ambreiajul e debreiat in toata perioada asta.
Totusi, din pozele lui Sony, in locul rulmentului de presiune e un ditamai ansamblul. Nu stiu cum e facut, dar cred ca ar trebui sa aiba si el un rulment de presiune, doar ca e posibil sa fie construit altfel si sa fie mult mai rezistent.

LE m-am tot chiorat la acel ansamblu si este evident ca este un rulment de presiune controlat hidraulic.

This post has been edited by mesersmith: 22 January 2012 - 02:32 PM

0

#11 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 22 January 2012 - 02:23 PM

Hai sa intreb altceva: cati dintre voi ati cumpara cutia manuala robotizata pe 1,6 HDI, citroen C5 III?

Fac o alegere buna sau una proasta?

This post has been edited by spf: 22 January 2012 - 02:23 PM

0

#12 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 22 January 2012 - 02:34 PM

Eu am facut drive test cu un c5 III, dar era automata, nu robotizata.
Sincer, habar n-am cum e, dar nu cred ca se apropie de cea automata ca si feeling.
Insa, cred ca e f misto din punct de vedere al reparatiei unei astfel de cutii, mai ales a ambreiajului, pt ca e o cutie cu un ambreiaj normal, controlat de un alt gen de rulment de presiune.
Daca iti pica o hidramata e deranj mare, insa daca-ti pica asta, o faci oriunde.
0

#13 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 22 January 2012 - 02:48 PM

spf, on Jan 22 2012, 03:14 PM, said:

O singura intrebare mai am: cand esti oprit la stop in D e ca si cum ai sta cu piciorul pe abreiaj? Pe mine ma dispera chestia asta, uzeaza rulmentul si placa de presiune.

Cel mai probabil scoate pe liber și lasă ambreiajul.

Aș pune rămășag că așa este.

Eu nu stau niciodata cu piciorul pe ambreiaj la stop si ii urasc pe cei care fac asta.

Nu ți-o place dar exact așa funcționează toate cutiile duble (denumite colocvial "cu dublu ambreiaj").

Volanta motorului este una singură și e tehnic aproape imposibil īn practică să ai un sistem care menține cuplat īn mod pasiv (ca o placă de presiune) pe rānd ambii arbori (de intrare īn cutie), care sunt concentrici, fără ca celălalt ambreiaj să fie ținut decuplat īn mod activ.

Sau, viceversa, decă ambreiajele stau decuplate de capul lor atunci trebuie, pe rānd, ținute cuplate īn mod activ.

Īn cazul īn care cutia dublă īn cauză preselectează următoarea treaptă pe arborele de intrare actualmente nefolosit nu există opțiunea de a scoate pe liber și lăsa ambreiajul aferent īn plata Domnului.

P.S. De ce nu vad in niciuna din poze codul cutiei de viteze? (BVP, BMP)
View Post

Alea nu sunt codurile.

Codurile pentru manualele pilotate sunt MAP și MCP:

http://www.peugeot-citroen-moteurs.fr/en-g...utomatic-manual

spf, on Jan 22 2012, 03:23 PM, said:

Hai sa intreb altceva: cati dintre voi ati cumpara cutia manuala robotizata pe 1,6 HDI, citroen C5 III?

Fac o alegere buna sau una proasta?
View Post

Strict īntre această cutie și una hidramată sau dublă, cu 2 ambreiaje și arbori de intrare (unele au și 2 arbori de ieșire), aș alege această cutie.

Sau orice altă cutie manuală robotizată oferită de marca auto īn cauză pe modelul respectiv.

Cu atāt mai puțin aș alege o cutie CVT (de orice fel, indiferent de cine e fabricată).

Pentru mine tot o cutie manuală aș alege.
0

#14 User is offline   spf 

• Autodidact
  • PipPipPipPipPip
  • Citroen
  • C5 2007 - 1,6 HDI

Posted 23 January 2012 - 10:31 AM

Asa, am facut test cu un C4 cu cutia manuala robotizata in 6 trepte.

Mi-a placut. Se simte cum schimba insa nu este deranjant. Adica la inceput este ciudat ca nu stii cand schimba masina viteza si ai o senzatie de impingere inainte, dar dupa ce te obisnuiesti, te astepti sa schimbe viteza si nu mai este deranjant.

Oricum ai si mod manual cu padele la volan si schimbi cand vrei tu atata timp cat nu subturezi motorul sau nu il duci la limita superioara de turatie cand schimba el singur.

Deci una peste alta mi-a placut. Nu este o cutie rea. Iar C4 pe care l-am condus este 1,6 e-HDI de 110 cai. Imi place cum accelereaza. Dar desi masina este mai mica si mai usoara, diferenta de acceperatie fata de C5 este de numai 0,2 secunde. Cam putin. M-as fi asteptat la macar 1 secunda in minus.

Asadar acum am o alegere foarte dificila, intre C4 si C5. Diferenta este cam de 4500 de euro intre ele.

Daca iau C4 sunt aproape convins ca raman fara ea ca o sa mi-o rechizitioneze nevasta-mea. De C5 sunt sigur ca nu s-ar atinge. Ii e scarba de condus masini asa de mari.

O chestie care ma dispera la C5 III este portbagajul care se apropie periculos de mult de luneta cand il deschizi. Ramane spatiu jumatate de centimetru. Am senzatia ca daca nu sunt atent sau il umfla o pala de vant mi-l tranteste de luneta si o fac zob.

P.S. Rog un moderator sa modifice titlul. Cutia este BVM6 si nu are dublu ambreiaj. Ca sa nu apara in vreo indexare google sa dea sperante desarte la oameni.

This post has been edited by spf: 23 January 2012 - 10:52 AM

0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic