PSAClub Romania: Pareri despre 407 1.6HDI - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

ATENTIE ! Aceasta sectiune NU este pentru probleme tehnice ci pentru prezentare si discutii despre marca Peugeot.
  • 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Pareri despre 407 1.6HDI

#17 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 02 February 2011 - 12:58 PM

Ca sa fiu sincer, C5-ul lui Messer ... mie mi-ar place la nebunie, in special motorul si suspensia aia cu "fustita ridicata", care permite multe dude cu masina. Da' din pacate, pentru mine aia-i ditamai vaporu' ... petrolier de mare tonaj si as fi catastrofa pe soselele patriei cu ea.

Sper sa nu ma intelegeti gresit, n-am nimic de reprosat motorului de 1.6hdi si 110cp, mai ales ca eu rup in gura un astfel de motor si saracu, ma indura cu stoicism. Eu, in locul lui (al motorului), mi-as fi vandut demult stapanul ... Ceea ce vreau sa spun este ca, motorul de 1.6hdi e un motor extrem de bun si fiabil, desi eu ii dau pe principiul "ori il se farima, ori merge" si vede rosu frecvent, in fine, incerc sa "duc" 307-le cat mai aproape de 206 ...
Ca atare, nu vad de ce nu ar tine un 1.6hdi pe 407, fie el si sw.

This post has been edited by PaunFD: 02 February 2011 - 01:57 PM

0

#18 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Interests:electronica
  • Citroen
  • 2xC5 2.0 hdi, 2xpug 308 1.6 i
  • opel astra, fiat ducato, opel combo
  • hunday h1 bus

Posted 02 February 2011 - 03:01 PM

c5-ul vechi, desi are motor de 2.0, are 110 cp, exact cat are motorul ceva mai nou de 1.6.
pe vremea cand inca n-o aveam pe asta cu 136cp, m-am dat cu un 407 cu 1.6 hdi 110cp si mi s-a parut mult, dar f mult mai puturoasa decat c5-ul cu 2.0 tot 110cp.
chiar nu mi-am explicat de ce am avut senzatia asta, pt ca cele doua masini sunt cam la aceeasi greutate, ba c5-ul ar trebui sa fie ceva mai greu.
0

#19 User is offline   gabi_1050 

• - Vesel
  • 5O8 GT
  • ex.car407,1.6hdi 80kw
  • Vw Polo 9N,1.4,16V,75cp

Posted 03 February 2011 - 12:36 AM

g33k, on Feb 2 2011, 11:42 AM, said:

Cand mi-am luat 307-le vroiam de fapt o masina mai mare. Cum sotiei ii placea 407, am cautat pe net informatii despre ea si concluzia a fost ca un 407 este o masina care se simte mai bine cu motor de 2 l. Si se pare ca cele cu motor de 1.6 ar avea mai multe probleme. ....
View Post

Consider ca un motor de 2.5 litri (diesel) se potrivea ca o manusa pentru 407.La fel de adevarat este ca motorizarea mai mare este mai greu de omorit decit o submotorizare cum este considerata cea de 1.6 hdi.
Cind mi-am cumparat masina vroiam o masina mai spatioasa Pasat sau Mondeo si un an de fabricatie de minim 2006. Dar cum la vremea aceea am considerat ca nu este cazul sa ma intind peste o anumita suma , am mai fost sfatuit sa evit motorizarile de 2.0L (in favoarea celor de 1.9 si 2.5) si mi-a picat bine leutul de 1.6 hdi si 110 cai si am mai pus in balanta ca pasat-ul de 2.0l avea tot atit sau mai putini cai,m-am indragostit de leut...
Beneficiu financiar pentru 1.6 hdi+fap - taxa de mediu de 1314 lei, platita la sfirsitul anului 2009.
Trebuie sa mai ai in vedere ca nimeni nu-ti vinde o masina buna sau putin alergata pe bani putini-nici in Franta si nici in Germania.Deci ca sa-ti aduci masina la "standardul tau"mai trebuie sa investesti ceva banuti,oricare ar fi motorizarea care o alegi.Ex.:distributia se schimba la 180k in Romania si la 250k la aia de au autostrazi.Deci din punctul meu de vedere asta este primul lucru pe care trebuie sa-l faci daca nu esti sigur de km reali.
Despre fiabilitatea motorului de 1.6 hdi nu-ti pot spune prea multe pentru ca in 18.000 de km nu pot formula o parere corecta si completa.In aceasta privinta am vazut ca ai fost sfatuit de colegul Citronel.
Sunt multumit de alegerea facuta (a nu se uita ca strugurii-s acrii).De exemplu fratele meu a avut un A6 2.5 tdi de 150 de cai si nu a durat jumatate de an ca sa-mi spuna ca nu-i mai "trage masina" ca atunci cind a cumparat-o.I-am condus masina si eu dar nu am sesizat "performante uimitoare",eu la vremea aceea ma dadeam cu o motorizare psa de 1.4 (tdci-ul de la ford).
Totul depinde de tine,adica unde inalti stacheta.
0

#20 User is offline   Trofin Liviu 

• Om cuminte
  • Pip
  • Group: Activi
  • Peugeot
  • 206/1.4i

Posted 03 February 2011 - 06:28 PM

Daca 1.6D de la Volvo V40 e acelasi motor, pot spune ca pe mine m-a incantat. Silentios, elastic, cu rezerve de putere suficiente pentru un condus civilizat. Daca misca un Volvo V40 de ce sa nu fie bun si pe 407 sw? Inginerii care l-au montat au stiut mai bine ce fac decat multi care-si dau cu parerea. Problema e ca fiind diesel nu prea il gasesti nerulat si la un pret convenabil.
0

#21 User is offline   Dan Ionescu 

• Pasionat
  • peugeot
  • 407 1.6 hdi
  • 207 1.4 hdi

Posted 04 February 2011 - 02:09 PM

E acelasi motor si pe volvo,se misca destul de bine masina cu motorul asta,ca toti vrem motoare de sute de cai asta e alta treaba,dar unde ii folosim?si cu ce pret?succes in alegere.
0

#22 User is offline   Trofin Liviu 

• Om cuminte
  • Pip
  • Peugeot
  • 206/1.4i

Posted 07 February 2011 - 01:58 PM

Vorbeam in week-end cu un posesor de 407 cu motor 1.8 benzina. A cumparat masina deoarece la aceiasi bani avea o treime din kilometrii unui 1.6 hdi. Mare eroare: consum nejustificat de mare si performante care lasa de dorit in conditiile in care nu e vitezoman. Cel putin se consola cu intretinerea ieftina si motorizarea fiabila.
0

#23 User is offline   Ionut159 

• Recomandat
  • CITROEN
  • C5 2.0HDI 140CP

Posted 17 February 2011 - 10:38 AM

@username - in cazul in care te intereseaza si o berlina, nu numai SW, da-mi un semn. Am pe langa 407-le meu 2.0HDI, inca un 407 1.6 HDI berlina din 2007, echipare Executive. L-am adus saptamana trecuta din Franta.

Strict on-topic: e ok si 1.6 HDI pe 407. Cum zicea si Dan, toti ne dorim masini puternice si cat mai dotate, dar chiar nu avem unde sa folosim toti caii putere. Eu fac foarte des Baia Mare - Satu Mare. Anul trecut cand erau drumurile ok, faceam drumul(70 km) in 50-60 min. Acum la ce cratere sunt pe drum, imi ia mult mai mult timp. Sincer acum doua saptamani, am facut drumul doar cu treapta a 3-a. Era seara si chiar nu m-am putut risca la viteze mai mari, pentru ca apar cratere de pe o zi pe alta.

This post has been edited by Ionut159: 17 February 2011 - 10:43 AM

0

#24 User is offline   username 

• Pasionat
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 3008, 2.0 hdi 150 cp

Posted 17 February 2011 - 11:13 AM

am inteles ionut..am gasit un sw care m`a dat pe spate, cu motor de 2l..oricum sunt conditionat de vanzarea 307-lui...dar mersi..P.S. cand ai timp, da-mi si mie niste detalii despre 407-le 1.6, km, stare, si eventual poze..schimb + diferenta, te intereseaza?

This post has been edited by username: 17 February 2011 - 12:35 PM

0

#25 User is offline   g33k 

• Utility
  • Group: Club PSA
  • Interests:Mazda AWD, 3.0L DOHC SMPI 24-valve V6, 2006,
    Mitsubishi Galant, 2.4L,L4 SOHC, 160cp, 2006,
    Mitsubishi Outlander AWD, V6 3.0L, 2008
  • Peugeot
  • 307, 1.6 HDI 110 CP
  • Mitsubishi Outlander

Posted 17 February 2011 - 09:40 PM

Sper ca nu te apuci sa iei 407-le ala minunat fara sa-i verifici macar VIN-ul la Ionut,
0

#26 User is offline   username 

• Pasionat
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 3008, 2.0 hdi 150 cp

Posted 17 February 2011 - 10:09 PM

masina o sa treaca printr`o serie de teste inainte sa o iau..oricum, atat masina cat si propietarul mi`au lasat o impresie buna, ceea ce nu imi schimba parerea destul de proasta pe care o am despre romani, in general..407-le ala este full - full..piele, navigatie, cam tot..oricum, m`am ambalat foarte tare pe chestia asta si nu cred ca o sa ma despart de 307 prea curand, tinand cont ca nu se misca mai nimic pe piata din romania...
0

#27 User is offline   Citronel 

• Pensionat
  • Group: Club PSA
  • Citroen
  • C5-II 1.6 HDI

Posted 17 February 2011 - 11:13 PM

Grija mare la test, majoritatea 407-rilor ce am vazut la teste pina acum ( sh-uri cumparate din Ro ) erau cu multe defecte, km dati inapoi si deja scosesera peri albi noilor proprietari.
Bafta.
0

#28 User is offline   username 

• Pasionat
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 3008, 2.0 hdi 150 cp

Posted 18 February 2011 - 09:19 AM

acum, ca necunoscator, banuiesc ca se poate afla daca are kmjul umblat, nu?
0

#29 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 18 February 2011 - 07:26 PM

Nu prea! Daca cel care a dat kilometrii inapoi, a facut o treaba ca lumea, diagnoza normala cu o interfata Lexia/peugeot, sau diagbox nu poate releva km reali.

Singura metoda estimativa, este cererea istoricului masinii la reprezentanta, sau pe ... am uitat cum ii spune, un site al celor de la peugeot care da oarece informatii despre masina. Spun "estimativa", deoarece in istoricul masinii sunt trecuti numarul de km la momentul unei vizite a masinii respective intr-un service reprezentanta. Insa de la data respectiva a ultimei vitize a masinii in service-reprezentanta, pana a ajuns la proprietarul ei actual ... masina fie a stat pe dreapta intr-un garaj ceva, fie - cel mai probabil a rulat de-au gasit-o dracii.

Un alt factor de care trebuie tinuta seama, este ca, de regula, strainii sunt mai indolenti (DA ati citit bine) in ceea ce priveste vizitele regulate in service, mai ales daca masina urmeaza a fi scoasa la mezat. Astfel, un cetatean francez sau german, nu-si mai bate capul cu ... schimbul de ulei, filtre de aer, motorina, polen, etc, daca a scos masina la vanzare, chiar daca n-a reusit sa vanda masina ... intr-un an de zile sau mai mult. Geambasii stiu foarte bine treaba asta, de fapt nici ei nu-si bat capul cu asemenea probleme "neesentiale" pentru ei. Ei/geambasii, pentru a atrage clientii fac ... exact ceea ce trebuie pentru a lua ochii clientilor, cum se spune "dau masina cu ruj pe buze ..." insa cat mai ieftin posibil. Iar "rujul" de pe buzele masinii se traduce, in cel mai bun caz, intr-un aspect exterior cat mai bun al masinii, chiar si spalata la motor ... sa para noua!

Relativ la km reali, eu am cumparat sifonierul cu km dati inapoi, iar diagnoza, n-a fost in stare sa-i reliefeze. Singurul indiciu a fost ultima interventie la masina care s-a facut la cca 152.000km in decembrie 2008!!! Mentionez ca masina avea, cand ajunsese la mine, cca 67.000km!!!!
Deci ...
0

#30 User is offline   username 

• Pasionat
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 3008, 2.0 hdi 150 cp

Posted 18 February 2011 - 08:10 PM

paun, mi`a confirmat si jan acelasi lucru..propietarul actual, spune ca, masina fabricata in 2005,a fost primita cadou de la tatal sau in 2007 cand a fost inmatriculata in romania prima oara cu cca 20.000 km..masina acum are 100.000 si pare intretinuta.dupa cum spuneam, mi`au lasat o impresie buna, el vorbeste de masina asa cum vorbesc si eu de a mea, pe care sincer, cand o voi vedea pe "alte maini" o sa ma cam doara..:)oricum, voi verifica ce se poate verifica software cel putin, iar restul, incepand cu identificarea de la rar inainte de achizitie, o va verifica jan..dupa cum spuneam mai demult, merg pe mana lui(jan) pana la moarte.:)
0

#31 User is offline   Ionut159 

• Recomandat
  • CITROEN
  • C5 2.0HDI 140CP

Posted 28 February 2011 - 01:30 PM

username, on Feb 17 2011, 12:13 PM, said:

am inteles ionut..am gasit un sw care m`a dat pe spate, cu motor de 2l..oricum sunt conditionat de vanzarea 307-lui...dar mersi..P.S. cand ai timp, da-mi si mie niste detalii despre 407-le 1.6, km, stare, si eventual poze..schimb + diferenta, te intereseaza?
View Post

Asta e masina despre care iti ziceam.
0

#32 User is offline   username 

• Pasionat
  • PipPipPipPip
  • Peugeot
  • 3008, 2.0 hdi 150 cp

Posted 11 March 2011 - 05:10 PM

doamnelor, domnilor, va anunt ca maine ma duc la focsani dupa 407-le sw la care am "poftit" in ultimele 2 saptamani...dupa ce ajung cu el acasa am sa o bag la sectiunea "masina mea"..nu ultimul rand, vreau sa va multumesc pentru pareri si sfaturi..p.s. am optat pe 2.0L..:durst::prost:
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic