PSAClub Romania: De ce musai, masina noua?! - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

ATENTIE ! Aceasta sectiune NU este pentru probleme tehnice ci pentru prezentare si discutii despre marca Peugeot.
  • 8 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De ce musai, masina noua?! Split from: Satisfactie utilizatori Peugeot

#33 User is offline   alynu 

• Pasionat
  • Pip
  • Group: Club
  • Peugeot
  • 206 1.4HDI EX.406 1.8i

Posted 09 September 2010 - 04:47 PM

mesersmith ... nu logan :arms: totusi :P loganul nu e o masina care sa merite banii .. zic si eu asa desi nu detin... ma refer la un 206+, 207 cu ceva dotari... decat un sh full ... care poate ascunde multe probleme .. . :P
0

#34 Guest_bobovis_*

• Group: Guests

Posted 09 September 2010 - 05:50 PM

Nici eu nu mi-as lua masina noua, in ziua de azi, in Romania. Problema pleaca de la asa numita "garantie" care, in multe cazuri, este inexistenta, gresit inteleasa sau prost aplicata. Prefer sa risc cu un SH, dupa ce in prealabil casc bine ochii la ceea ce cumpar...Pana acum am riscat de doua ori si bine am facut.:)
0

#35 User is offline   Saprosanu 

• Mandru posesor de 406
  • PipPip
  • peugeot
  • 406, 2,0 benzina,136cp

Posted 09 September 2010 - 06:58 PM

O masina luata noua costa x ron, dupa maximun an pretul scade cu minim 30%.
0

#36 User is offline   alynu 

• Pasionat
  • Pip
  • Peugeot
  • 206 1.4HDI EX.406 1.8i

Posted 09 September 2010 - 08:08 PM

Bun, haideti sa expunem problema altfel.
De exemplu: pentru mine, incepator in domeniul auto, daca ma duc sa cumpar o masina sh habar n-am ce "prind", poate imi iau o masina super buna sau poate imi iau cea mai mare tzeapa. Poate si asta e un motiv pentru mine de a alege o masina noua. Pana acum am schimbat destule chestii la cazan, nu foarte multe dar pentru bugetul meu "stramt" e ceva. Am un coleg, a cumparat in leasing o masina, care are in momentul de fata 3 ani si in afara de ulei + filtre nu a investit nici macar 50ron pentru capacele rotilor din spate care i-au fost furate... Nu stiu, poate pentru voi cunoscatorii de masini e mai usor si cat de cat mai sigur sa gasesti o masina buna sh, dar pentru mine este foarte greu, fiind si acesta un motiv pentru care as alege o trotineta noua, peugeot evident! :D
0

#37 User is offline   mielu' 

• Admin 407
  • Group: Initiati
  • Nr inmatriculare:AG 94 MEL
  • CITROEN
  • Grand C4 Picasso 1.6 HDi
  • PEUGEOT 306 1.4i

Posted 09 September 2010 - 08:46 PM

Alyne, daca nu te pricepi poti apela cu incredere la cineva care se pricepe. Asta nu o consider ca o piedica in achizitionarea unei masini SH.

Indraznesc sa contrazic titlul acesti thread. Pentru mine nu e musai deloc sa cumpar masina noua, ba mai mult mi se pare oarecum aiurea. Totusi am 2 motive pentru care nu as face asta :
1. imediat ce am scos-o pe poarta dealer-lui pretul scade imediat iar dupa 1 an scade chiar drastic pe cand o masina SH nu-si pierde din valoare atat de rau. De pierdut se pierde dar nu atat cat la o masina noua.

2. sa zicem ca am disponibili 10.000 eur si vreau sa cumpar o masina. Pun in balanta ce pot cumpara la banii acestia nou si ce pot cumpara SH.
Nou pot lua Pejo 206, 206+, Reno Symbol, Hyundai Accent etc etc, intr-un cuvant segmentul low-cost.
SH ce pot lua ?!?!? Va spun eu. Imi iau ce vrea muschiu' meu. La 10.000 eur iti cumperi super masina care nu cred ca se va compara vreodata cu Accent, Symbol sau 206. Nu vreau sa supar pe posesori dar cam asta este adevarul.
Cand mi-am cumparat primul Pejo si anume un 406 2.0 HDi 110 Cp o parte din prieteni erau pentru masina SH iar altii pentru Logan nou. Bani disponibili erau 9.000 eur deci Logan-ul il luam cu banul jos si full (daca se poate numi full). Nu am ales Logan nou ci un 406 cu 2 ani vechime. Logan-ul nu oferea nici pe departe ce oferea 406-ele. Nu se compara cu absolut nimic. M-am gandit ca poate sa fiu handicapat la cap sa aleg Logan cu toate ca sunt multi care fac asta. Persoanele de fata se exclud :)
0

#38 User is offline   PLay3R 

• Pasionat
  • Pip
  • Group: Activi
  • Opel
  • Insignia 2.0CDTi 160CP

Posted 12 September 2010 - 10:24 PM

Col, on Aug 30 2010, 01:18 PM, said:

E clar ca daca ne apucam sa facem calcule nu merita sa-ti iei masina noua dar in ciuda tuturor calculelor totusi ramane placerea de a avea o masina noua.Mirosul de masina noua este inegalabil iar puritatea si curatenia masinii noi sunt extraordinare.
View Post

:P :thumbsup: :thumbsup:

mesersmith, on Sep 9 2010, 04:21 PM, said:

da, dar in momentul in care ai sa zicem 15 mii si ai posibilitatea sa iei un 307 nou sau un c6 second sau un lexus is220, ce ai alege?
adica masina second e la cu totul alta categorie...
View Post

Sa te gandesti atunci cand o sa ti se strice Lexusul si o sa trebuiasca sa schimbi una-alta la el, cam la ce categorie e. De fapt, o sa vezi tu atunci la ce categorie e. :) De revizii nu mai zic pentru ca banuiesc ca vor fi facute la Dorel, care nu prea a mai vazut el motor de "Lexuse", da' "adu-l incoa' ca tot masini e si astea, doar nu e ozn-uri". :)
0

#39 User is offline   turbojack 

• minitehnicus
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club PSA
  • 205 CTI
  • 1.6 GTI

Posted 12 September 2010 - 10:45 PM

Dar ce spuneti de cei ce-si cumpara masina noua ,dar renunta benevol la garantie prin schimbarea uleiului in garaj?
Pana acum am intalnit destule Logan,VW ,BMW 320 (au venit la mine pentru resetarea service oil) ... Unul cu VW CC m-a solicitat pentru un injector ,deoarece reprezentanta i-a cerut 2600 ron,masina cumparata in cash,acum avea 22000km si functiona cu motorina de locomotiva...
Unii isi merita soarta. :P
0

#40 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 12 September 2010 - 10:50 PM

O masina noua nu va schimba bunul simt al acelui om.
Sunt destui posesori de masini scumpe, care merg la benzinarie si "baga" de cateva zeci de lei, care-si fac revizia la service-ul din garajul lui Ion ( sa ma ierte cei cu numele de Ion ), etc.
0

#41 User is offline   mielu' 

• Admin 407
  • CITROEN
  • PEUGEOT 306 1.4i

Posted 12 September 2010 - 11:02 PM

turbojack, on Sep 13 2010, 12:45 AM, said:

Dar ce spuneti de cei ce-si cumpara masina noua ,dar renunta benevol la garantie prin schimbarea uleiului in garaj?
Pana acum am intalnit destule Logan,VW ,BMW 320 (au venit la mine pentru resetarea service oil) ... Unul cu VW CC m-a solicitat pentru un injector ,deoarece reprezentanta i-a cerut 2600 ron,masina cumparata in cash,acum avea 22000km si functiona cu motorina de locomotiva...
View Post

Astia dupa parerea mea nici nu mai intra in discutie. Cocalari pe fata. Imi iau Passat CC, bag motorina ,,dela baieti,, si nu mai fac reviziile la reprezentanta daca masina o am in garantie. Deh, tre' sa ma dau si eu jmeker sa ma vada gagicili prin oras si vecinii, ca unde fac reviziili n-au ei de unde sa stie si nici nu conteaza atata timp cat roata se-nvarte.
Dupa parerea mea astia sunt niste snobi obositi.

This post has been edited by mielu': 12 September 2010 - 11:04 PM

0

#42 User is offline   cristiansumedrea 

• Documentat
  • PipPipPipPipPipPip
  • peugeot
  • 1.6hdi 109cp

Posted 13 September 2010 - 09:15 PM

Adica ce vrei sa zici ? adica daca eu am ales sa-mi fac reviziile singur din diferite motive sunt snob ? Adica eu sunt ,,smecher " ca ,,ma dau " cu masina dupa treburi personale/firma si ,,gagicile " ma vad ca ma plimb citeodata si cu sotia linga mine chiar sunt snob ?
Stai ca nu inteleg ! de ce generalizezi ? :P

This post has been edited by cristiansumedrea: 13 September 2010 - 09:15 PM

0

#43 User is offline   mielu' 

• Admin 407
  • CITROEN
  • PEUGEOT 306 1.4i

Posted 13 September 2010 - 09:27 PM

Sa-nteleg ca ai masina inca in garantie si ai renuntat la garantie sa faci reviziile in particular ? Daca da de ce ai ales sa faci asta ?

This post has been edited by mielu': 13 September 2010 - 09:28 PM

0

#44 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 13 September 2010 - 09:27 PM

Ai masina noua, in garantie?
Unde vezi tu in postul lui ca a zis ceva de tine?!

This post has been edited by SWTm: 13 September 2010 - 09:30 PM

0

#45 User is offline   cristiansumedrea 

• Documentat
  • PipPipPipPipPipPip
  • peugeot
  • 1.6hdi 109cp

Posted 13 September 2010 - 10:06 PM

Nu , nu este noua . Am luat-o secon hand .
0

#46 User is offline   mielu' 

• Admin 407
  • CITROEN
  • PEUGEOT 306 1.4i

Posted 13 September 2010 - 10:14 PM

cristiansumedrea, on Sep 14 2010, 12:06 AM, said:

Nu , nu este noua . Am luato secon hand .
View Post

Oke, atunci mai citeste atent inca odata postul meu. Se pare ca nu ai inteles.
0

#47 User is offline   cristiansumedrea 

• Documentat
  • PipPipPipPipPipPip
  • peugeot
  • 1.6hdi 109cp

Posted 14 September 2010 - 09:33 AM

Am inteles .
Adevarul este ca in momentul de fata DACA mi-as lua masina noua tot m-as baga sa-i schimb uleiul sau alte lucruri ce tin de cunostintele mele acumulate in timp. Ce o fi pe viitor oi mai vedea.
0

#48 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 14 September 2010 - 09:36 AM

Ideea garantiei unei masini noi e sa-ti faci toate reviziile obligatorii la un service autorizat al marcii respective. Altfel pa garantie!
0

Share this topic:

• 8 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic