PSAClub Romania: De ce Peugeot ? - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

ATENTIE ! Aceasta sectiune NU este pentru probleme tehnice ci pentru prezentare si discutii despre marca Peugeot.
  • 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

De ce Peugeot ?

#1 User is offline   Bogdan Vaida 

• nemuritor si rece
  • PipPip
  • Group: Activi
  • Interests:Blogging
  • Nr inmatriculare:BH36BOG
  • Peugeot
  • 407, 2.0 HDI

Posted 05 October 2010 - 11:43 PM

Desi nu am cautat sa vad daca s-a deschis un thread pe tema asta, va adresez intrebarea :

De ce Peugeot ?

-ca sa fiu primul care sparge gheata, la mine e foarte simplu. Fara sa stiu m-am pricopsit cu 407-le meu. Unchiu`meu a adus masinile familiei pana acum (un Ford Mondeo Titanium X si un Renault laguna 2) si am decis sa il las tot pe el sa imi aduca si mie de dincolo. Initial s-a dus pentru un Ford Focus full options din 2007, si cand a mers dupa ea in Germania a vazut ca era zgariata urat pe usa din spate stanga. Ei bine, nu a mai luat-o si mi-a spus ca tocmai intrase un trailer cu masini in parcul auto unde era. Pe trailer era si Peugeotul 407, care, mai tarziu, urma sa devina al meu. I-a placut din prima si l-a luat. Ajungand in tara, taicameu mi-a spus : avem o surpriza pentru tine, nu ai Ford. Ei bine, in alegerile pre-plecarii-in-Germania urmatoarea marca era Opel datorita costurilor de intretinere si piese. Nici Opel nu era. Chiar nu ma gandeam la Peugeot nici o clipa pentru ca eu ma gandeam ca nu imi permit sa intretin o asemenea masina, mai ales 407, dupa care eram innebunit si eram aproape convins ca nu mi-o permit. Ei bine, dupa ce am aflat eram bucuros de numa, si acum sunt insa acum lasand bucuria si mandria la o parte, dintre mai multe marci intretinerea unui Peugeot e destul de scumpa. Nu mi-a cazut cine stie ce de pe ea, dar cand pica ... costa si destul. Am spus ca daca mai pica ceva serios de pe ea, o voi vinde la anul si ma orientez catre alte marci care nu implica costuri atat de mari. Ah da, masina nu am primit-o in dar, am platit cam 70% din ea, mai am inca de achitat la banca S.C. taticu` srl unde nu imi ia comisioane ascunse :>.

deci ... DE CE PEUGEOT ?
0

#2 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club
  • Interests:electronica
  • Citroen
  • 2xC5 2.0 hdi, 2xpug 308 1.6 i
  • opel astra, fiat ducato, opel combo
  • hunday h1 bus

Posted 05 October 2010 - 11:46 PM

eu nu impartasesc ideea ta cum ca o frantuzoaica e mai scumpa la intretinere...
si am frantuzoaice cu duiumul in curte.
si pt ca am si alte masini care nu sunt frantuzoaice, iti spun din proprie experienta, ca daca stii de unde sa iei piesele, preturile sunt cam aceleasi la mai toate marcile.
0

#3 User is offline   Bogdan Vaida 

• nemuritor si rece
  • PipPip
  • Peugeot
  • 407, 2.0 HDI

Posted 06 October 2010 - 12:12 AM

cand o sa fie ceva, la voi apelez prima oara :-)

eu vad si la renaultu lu fratemeu, ieftine nu`s piesele. Renaul+Peugeot fiind franceze am tras concluzia.
0

#4 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 06 October 2010 - 12:55 AM

Hai nene. Eu am luat butuc de roată pe față și rulment - 300 de lei, pereche de rulmenți de punte pe spate - 340 de lei, cablu de ambreiaj autoreglabil - 150 de lei. Amortizoare și flanșe Sachs Super Touring - 750 lei, etc.

Dacă ți cumperi de la reprezentanță normal că te usucă.
0

#5 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 06 October 2010 - 06:58 AM

Iti povesteste iubitorul de masini germane cum stau nemtoicele cu preturile.
De la prietenii care au masini germane vestile nu sunt prea bune: piesele de schimb is scumpe...
0

#6 User is offline   Bogdan Vaida 

• nemuritor si rece
  • PipPip
  • Peugeot
  • 407, 2.0 HDI

Posted 06 October 2010 - 08:02 AM

acum, eu mi-am facut conceptia cu piese scumpe si manopera semi-scumpa dar evident daca stiu unde sa ma duc imi schimb rapid conceptia.

Revenind la intrebarea ma, De ce ati ales Peugeot si nu alta ?
0

#7 User is offline   PLay3R 

• Pasionat
  • Pip
  • Opel
  • Insignia 2.0CDTi 160CP

Posted 06 October 2010 - 08:38 AM

SWTm, on Oct 6 2010, 07:58 AM, said:

Iti povesteste iubitorul de masini germane cum stau nemtoicele cu preturile.
De la prietenii care au masini germane vestile nu sunt prea bune: piesele de schimb is scumpe...
View Post

Nu stiu cum stau nemtoaicele cu pretul pieselor pentru ca nu am schimbat nimic la ea, in afara de 3 revizii, care m-au costat in jur de 800 ron fiecare.

Eu am ales 206 pentru ca vroiam o masina mica, ieftina si care sa consume putin, iar la vremea aia era cea mai frumoasa buburuza, cu cel mai frumos interior din generatia de atunci.
0

#8 User is offline   Trofin Liviu 

• Om cuminte
  • Pip
  • Peugeot
  • 206/1.4i

Posted 14 October 2010 - 07:48 PM

De ce Peugeot? A fost o intamplare dar una cu final fericit! M-am ales cu o masina de nadejde, fiabila, ieftin de intretinut dar la faza cu ieftin de intretinut nu prea sunt crezut! Asta e!
0

#9 User is offline   Col 

• Perseverent
  • PipPipPip
  • Peugeot
  • 205

Posted 14 October 2010 - 07:54 PM

Eu mi-am cumparat cele doua "206" pur si simplu pentru ca mi-a placut leusorul de pe Peugeot.
Cu banii cu care le-am cumparat de la reprezentanta puteam sa-mi iau masini mai mari sau mai "tari"(second hand) sau puteam sa-mi iau de nou o alta marca din clasa lor dar leusorul si designul partii din fata mi-au placut atat de mult incat n-am vrut sa mai aud de nimic altceva.
0

#10 User is offline   dangont 

• Maniac Peugeot
  • Pip
  • Nr inmatriculare:B 98 JBV
  • Peugeot
  • 307 2.0 HDI 110 CP cu FAP
  • Peugeot 306XR (1993) 1.4

Posted 15 October 2010 - 08:39 PM

De ce Peugeot? Mie imi placea marca inainte de a avea masina. M-am inscris pe PCR fara sa am masina. Initial am vrut 206 si gasisem un 1.9 diesel, insa nu mi-a placut. Dupa care am vazut ,,blonda'' si m-am decis ca a mea e. Si asa a fost.

P.S. Am zis blonda pentru ca masina e auriu metalizat (jeune vertie culoare originala).

This post has been edited by dangont: 15 October 2010 - 08:39 PM

0

#11 User is offline   silviu-WTW 

• Perseverent
  • PipPip
  • Group: Club PSA
  • PEUGEOT
  • 406 1.9 tdi break
  • 307 2.0 HDI 110 CP
  • 306 1.6

Posted 17 October 2010 - 09:39 AM

De ce Peugeot? Asa a fost sa fie, primul a venit in familie 406-le meu pe care l-am achizitionat din autovit. Initial ma dusesem sa vad o vectra B pe care o zarise taicamiu si aceea neplacandu-mi, mi-a sarit in ochi 406-le , o masina pe care nu prea mi-o permiteam. Insa ,am negociat la sange si ,,,asta a fost. Iaintea acestui episod, cam cu vreo 3 ani, am pierdut de sub nas, un 405 SRI. Deci, sufletul era demult la frantuzoaice... (prima masina a fost un citreon Ax, dupa care s-au tot schimbat;Ford-uri, Volvo, etc) Dupa 406-le meu a urmat 406-le berlina a lui taicamiu, 405-ul lui socramiu, inlocuit ulterior cu 406 berlina, 306-le sotiei inlocuit ulterior cu 307... sa speram ca vor urma si altele..chiar sunt indragostit de PSA...cochetez cu ideia unui C5 sau C8..Ramane de vazut ...
0

#12 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Interests:electronica
  • Citroen
  • 2xC5 2.0 hdi, 2xpug 308 1.6 i
  • opel astra, fiat ducato, opel combo
  • hunday h1 bus

Posted 17 October 2010 - 11:12 AM

eu am luat cele doua 308 pt ca firma pe care le-am luat era la inceput si cei de la citroen si de la honda nu au vrut sa ne dea masinile in leasing...
cei de la peugeot au o colaborare cu o firma care da oricui...
imi pare rau ca le-am luat, regret profund si nu pt ca as fi avut probleme cu ele, ci pt ca in afara de aspect si frumusete la greu atat la int cat si la ext, nu mai au nimic altceva
sunt niste masini normale, cu nimic mai bune ca hunday h nu stiu cat sau fiat albeea...
sunt doar frumoase...
0

#13 User is offline   SWTm 

• Raul
  • VW
  • Passat, 2.0tdi 140hp

Posted 17 October 2010 - 11:24 AM

De ce Peugeot?
Habar n-am!
Vream sa-mi iau o masina pentru firma nou infiintata, cu care sa ma deplasez la clienti si cand era cazul sa mai livrez si ceva marfa. Finantele erau destul de limitate si initial ma gandisem la un Citroen Berlingo. Merg la reprezentata sa vad unul si bineinteles ca ... nu aveau. In schimb era promotie la Xsara Picasso si pretul era apropiat de Berlingo. Parea o masina mult mai apropiata de cea ce credeam ca imi trebuie si am zis asta sa fie. A doua zi dupa ce am mers cu tata pana la Arad cu marfa, la intoarcere imi zice "Hai sa intram si la Peugeot". Zis si facut. Acolo am vazut 307Sw, mi-a placut, era la acelasi pret cu Citroenul si m-am decis pentru ea. De aici a inceput cosmarul cu leasingul, dar asta e subiect pentru alte topicuri...
0

#14 User is offline   g33k 

• Utility
  • Interests:Mazda AWD, 3.0L DOHC SMPI 24-valve V6, 2006,
    Mitsubishi Galant, 2.4L,L4 SOHC, 160cp, 2006,
    Mitsubishi Outlander AWD, V6 3.0L, 2008
  • Peugeot
  • 307, 1.6 HDI 110 CP
  • Mitsubishi Outlander

Posted 17 October 2010 - 12:18 PM

La mine s-a intamplat in felul urmator: in 2008, dupa un concediu la mare si la munte cu Dacia si cu un strumf de 2,7 ani, care s-a dovedit a fi un calvar din cauza caldurii, nevasta mea s-a hotarat si a dat verdictul (mult asteptat de mine) - ne trebuie masina cu aer conditionat!
Am scos la vanzare Dacia (am si vandut-o in scurt timp) si m-am apucat de cautat o masina diesel, cu clima, de 2-3 ani, in limita a 10-11.000 euro. Gasisem o Mazda 6 in Olanda (9.000 euro/2005/80kkm), o Vectra (10.000euro/2006/145kkm/neinmatriculata) si un Pug 307 (9.000euro/2006/140kkm/neinmatriculata), toate cu piele, navi si alte prescurtari care nu-i plac lui Paun :P . Numai ca sotiei, nu-i placea nici una din masinile acestea, ea dorindu-si un 407. Vorbesc cu un unchi care este in Franta si se duce la parcul celor de la Australe, dar nu gaseste niciun 407 cu motor de 2 L.
Intre timp, ma conversam pe net cu un prieten care plecase la munca in SUA si el ce credeti ca-mi spune - sora-sa vrea sa vanda 307-le cu care ne mai plimbam noi cand venea in vacanta in Romania pe motiv ca ea nu prea conduce, iar sotul ei are masina de serviciu. Cum venise toamna, trebuia sa-mi duc fetita la gradinita si nu mai aveam timp sa astept o alta oferta, mai ales ca stiam masina (doar o mai condusesem), o sun si ne intelegem la 8500 euro. Am platit 8000 euro, am luat masina si restul de 500 i-am platit in rate pana in decembrie. Am beneficiat astfel si de CASCO si RCA-ul facut de ea pana in ianuarie, apoi am facut actele.
Au urmat apoi strambaturile din nas ale sotiei - 307-le o zguduia mai tare decat Dacia si apoi a facut diferenta cand a mers cu un A4 benzinar. Degeaba i-am explicat ca 307-le este o masina mai sportiva decat A4 si ca suspensia mai rigida inseamna ca sta mai bine in viraje, ea, NU si NU, urmatoarea masina va fi una pe benzina (i se parea ca miroase a motorina inauntru) si neaparat Audi. Intre timp a realizat ca masina a fost o afacere buna pt noi pt ca este fiabila, nu ne-a lasat niciodata, consuma putin, este indeajuns de comfortabila pt noi 3 la drumuri lungi, asa ca acum se gandeste ca in momentul in care ne vom lua o masina mai incapatoare, sa opreasca ea 307-le :arms:
0

#15 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 17 October 2010 - 12:34 PM

Eu aș fi ales Mazda. :arms:
0

#16 User is offline   g33k 

• Utility
  • Interests:Mazda AWD, 3.0L DOHC SMPI 24-valve V6, 2006,
    Mitsubishi Galant, 2.4L,L4 SOHC, 160cp, 2006,
    Mitsubishi Outlander AWD, V6 3.0L, 2008
  • Peugeot
  • 307, 1.6 HDI 110 CP
  • Mitsubishi Outlander

Posted 17 October 2010 - 01:07 PM

Si eu, dar trebuia sa fac un drum in Olanda si exista riscul real ca masina de pe net sa nu fie cea din realitate.
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic