PSAClub Romania: cutie automata vs cutie robotizata - PSAClub Romania

Jump to content

Bine ati venit !

Sectiune tehnica comuna marcilor Peugeot & Citroen.
Daca aveti nevoie de documentatie cautati in sectiunea Tutoriale; daca nu gasiti ce cautati folositi topicul special creat in acesta sectiune pentru cereri.
Rugam cititi regulile pentru postare in aceasta sectiune.
Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

cutie automata vs cutie robotizata

#1 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • Group: Club
  • Interests:electronica
  • Citroen
  • 2xC5 2.0 hdi, 2xpug 308 1.6 i
  • opel astra, fiat ducato, opel combo
  • hunday h1 bus

Posted 03 May 2011 - 05:39 PM

in urma unei discutii cu colegul Paun intr-un alt topic si apoi pe messenger, m-am gandit sa deschid un topic pe tema asta, pt ca deja s-a creat un versus intre paun si mine.

eu am vazut prima data robotizata pe un 308 pe care am vrut sa-l cumpar si mi s-a parut o jucarie penibila.
nu am condus asa ceva, desi la cate drive-teste am facut, nici nu mai stiu ce dracu am condus si ce nu.
am condus insa, bijuteria automata de pe c5 III, manata de un 2.7 hdi de 208 de caiuti nervosi si m-a lasat masca.
nu-mi mai trebuie altceva.
paun spune ca nu e chiar asa, ca el a avut parte sa conduca ambele modele si impresia lui a fost ca robotizata e mult peste automata.

eu nu am facut un test comparativ, asa incat vorbesc doar din feeling cand ma refer la robotizata.
haideti sa vedem care dintre voi ati testat jucariile astea doua si ce impresii v-au lasat.

This post has been edited by mesersmith: 03 May 2011 - 05:41 PM

0

#2 User is offline   Multumesc 

• Politicos
  • Group: Activi

Posted 03 May 2011 - 05:39 PM

:hi: 1 Membri au multumit in acest topic:
wud
0

#3 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 03 May 2011 - 05:52 PM

Eu am mers, anu' trecut, in toamna cu una bucata 607 cu motor de 2.7hdi (sper sa nu ma fi lasat memoria prea mult), insa pe portiunea de drum din afara reprezentantei n-am condus eu si cu una bucata 308 cu robotizata cu 2.0hdi, precum si cu un 1.6 thp si "numai" 120cp, tot pe 308, tot cu robotizata.
607-le, l-am condus doar in interiorul curtii, astfel ca, sanse ca feelling-ul sa nu fie complet, sunt ... cat de cat, insa imaginea de ansamblu a fost completata de drumul in afara, unde eu am stat in dreapta. Desi soferul a condus extrem, extrem de agresiv, impresia mea, asupra ..."over-all performance" a cutiei nu m-a impresionat atat de placut, pe cat m-a impresionat cutiile robotizate de la 308-uri.
0

#4 User is offline   vlad c4 

• creative technologie
  • Citroen
  • C4 1,6HDI 92 CP

Posted 03 May 2011 - 06:01 PM

Din pacate nu am testat numai cea pilotata de pe noul C4 1.6 e-HDI si citeva ture intr-o parcare pe C4 Picasso 2.0 HDI.
Mie mi-a placut la nebunie cea pilotata. La o cutie imi place sa decid eu cind sa schimbe, sa realizeze schimbarea efectiva intr-un timp cel mult egal cu cit as face-o eu in mod normal si sa fie confortabila. Pilotata indeplineste in tocmai aceste conditii.

Am pus-o pe modul secvential "M". Schimba la fel de repde ca mine daca nu o idee mai repede. Ma lasa sa o turez pina la viteza maxima in acea treapta pe urma schimba ea (adica pina pe rosu). La retrogradare la fel se comporta fain, schimba repede si te poti baza pe ea la o depasire in forta. E superconfortabila pt ca nu mai esti nevoit sa apesi ambreiajul tare al 1.6 HDI-ului si nu mai trebuie sa mesteci in "mamaliga". Ai apasat un buton si s-a realizat schimbarea treptei de viteze.

Am incercat si modul automat "A". Nu mi-a placut. Schimba cind vrea ea si mi se pare ciudat. Stiu, sint subiectiv si tine de obisnuinta, dar nu mi-a placut. La 70 km/h mergea in treapta a 6-a, ideal pt FAP. La kickdown mi se pare mai lenta (tot retrogradeaza la trepte). Dar fiind masina noua nu e un capat de lume pt ca ECU cutie ar fi autoadaptabil si in timp s-ar "mula" dupa preferintele tale.

Nu stiu daca mi-ar place doar o cutie automata. Si la aia ai ceva variante de schimbat manual (parca asa retin) dar nu stiu cite trepte de viteza are. Sa nu mai vorbim de intretinere. La cea automata trebuie schimbat uleiul periodic, iar un defect e destul de greu de remediat; pe cind la pilotata fiind una manuala la baza intretinerea se face ieftin, uleiul de la comanda nu necesita inlocuire periodica, iar in cez de defect major e mai ieftin de remediat.
0

#5 User is offline   wud 

• Perseverent
  • PipPip
  • Group: Activi
  • Interests:automobilism
  • renault
  • symbol 1.5dci

Posted 03 May 2011 - 09:22 PM

Si la robotizata se schimba uleiul hidraulic al dispozitivului care ambreiaza-debreiaza, apoi, ca la orice masina, se schimba lichidul de frana, care este si pentru ambreiajul hidraulic. Uleiul din cutia propriu-zisa ei zic ca nu se schimba, dar eu l-as schimba ca la orice cutie manuala, la 60000 km. Din punctul acesta de vedere, intretinerea unei cutii automate mi se pare mai simpla ca la una robotizata: ulei si filtru, la intervalul stabilit de producator.
As prefera totusi robotizata, pentru ca schimba vitezele ferm, fara sa patineze, cum e cazul la cele cu convertizor de cuplu. Dar, este un aspect care m-ar face sa nu aleg nici aceasta cutie, robotizata (de care nu am avut ocazia sa conduc): am impresia ca masinile echipate cu aceste cutii, ca si cu cele tip dublu ambreiaj, nu pleaca singure de pe loc, la eliberarea pedalei de frana (ca cele hidramate). Pentru mine, avand in vedere ca motivul principal pentru care vreau automata, este traficul de tip mers un metru si iar oprit, nu voi accepta o cutie care nu pune in miscare masina cand dau drumul la frana. Ar fi excelent daca cineva ar putea sa imi confirme daca este sau nu asa comportamentul acestor cutii robotizate, la plecarea de pe loc.
Cel mai mult, din ce am condus, mi-a placut cutia cu variatie continua de pe un Lancer, care tinea mereu motorul la turatia optima pentru situatia data, si din acest punct de vedere, masina era capabila sa reactioneze foarte prompt la solicitarile soferului. Si da, Lancer echipat cu aceasta cutie, se pune singura in miscare, cand se da drumul pedalei de frana.
0

#6 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 03 May 2011 - 09:28 PM

din cate stiu eu, nu se pune in miscare robotizata, dar nu sunt sigur, stiu din auzite.
sa asteptam sa ne spuna cei care s-au miscat cu o astfel de cutie.
0

#7 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 04 May 2011 - 01:09 PM

Robotizatele de pe pug-urile cu care am mers eu, trebuia sa ciupesti putin acceleratia sa puna masina in miscare.
0

#8 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 04 May 2011 - 02:20 PM

Tre' să apeși accelerația. Și la smart cu manuală robotizată de la Getrag e așa și la DSG-uri.

Una dintre diferențele de utilizare prin care transpiră principiul de funcționare diferit de al hidramatelor.

Oricum, per total cel mai bun tip de cutie de viteze tot manuala este și e firesc ca automatele/secvențialele care sunt bazate pe aceasta să fie mai bune decāt pleștile de hidramate, fie că au manețele sau nu. :)
0

#9 User is offline   vlad c4 

• creative technologie
  • Citroen
  • C4 1,6HDI 92 CP

Posted 04 May 2011 - 03:08 PM

Cutia pilotata de la PSA sigur nu foloseste lichidul de frina pt debreiere. Debreierea se realizeaza tot cu uleiul hidraulic cu care sint controlate schimbarea treptelor. Producatorul nu zice nimic de schimbul uleiului hidraulic. Daca vrei tu sa il faci e partea a 2-a, la fel daca ai pasarici poti schimba uleiul la automata la jumatatea normei si tot mai scump iesi.
Pilotata atit pe automat cit si pe manual oprita pe loc sta in viteza, treapta 1 cuplata si ambreiajul decuplat. La calcarea acceleratiei lasa ambreiajul si se pune in miscare. Daca o lasi o perioada mai lunga (nu stiu exact cit intelege PSA-ul prin perioada mai lunga) trece singura pe neutru.
0

#10 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 04 May 2011 - 03:13 PM

Fetiță deșteaptă. Protejează rulmentul de presiune.

La cutiile cu 2 arbori de intrare nu prea ai ce face ca să protejezi rulmenții de presiune.
0

#11 User is offline   vlad c4 

• creative technologie
  • Citroen
  • C4 1,6HDI 92 CP

Posted 04 May 2011 - 03:14 PM

Nu e cazul la cutiile noastre pilotate sa aibe dublu ambreiaj.
0

#12 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 04 May 2011 - 03:44 PM

Manuală secvențială

dmJH84FnQa8

Cuplarea efectivă a craboților se face hidraulic. Tu cu māna nu ai suficientă forță și viteză.

Pinioanele au dinții tăiați drept, nu elicoidal. La fel ca pinioanele de marșarier de pe mașinile obșinuite cu marșarier nesincronizat.
0

#13 User is offline   PaunFD 

• Experimentat
  • Peugeot
  • 206 1.4hdi
  • 307 1.6hdi109Cp+upgr

Posted 04 May 2011 - 07:29 PM

Da' ce masina e asta de-i insira asa pe toti, e n-au aia nici un fel de ... reactie, nimic?!
0

#14 User is offline   mesersmith 

• fan hydractive
  • Citroen
  • hunday h1 bus

Posted 04 May 2011 - 07:31 PM

probabil ca aia nu au cutii deloc. :P

This post has been edited by mesersmith: 04 May 2011 - 07:31 PM

0

#15 User is offline   SonyAD 

• Membru fără EGR
  • Peugeot
  • 206 2.0 HDi

Posted 04 May 2011 - 08:00 PM

BMW E36 320. 2 litri 6 īn linie benzină preparat de curse.

Restul au mașini mai slabe, sunt antitalente sau nu cunosc pista. Īn clip sunt surprinși și cāțiva dobitoci de-a dreptul.
0

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic